Верховна Рада ухвалила бюджет на 2023 рік. При доопрацюванні проєкту бюджету враховано близько 60 % правок та пропозицій народних депутатів.
У фінальному варіанті бюджету у бік збільшення змінені статті доходів, видатків та дефіциту. Зупинимось на них докладніше.
Зокрема, доходи проєкту державного бюджету на 2023 рік передбачено у сумі 1 трлн 330 млрд грн, у тому числі доходи загального фонду – 1 трлн 173 млрд грн та доходи спеціального фонду – 156 млрд гривень.
Доходи збільшені порівняно з першим читанням на 50 млрд грн, у тому числі за загальним фондом – на 26 млрд грн, а за спеціальним фондом – на 24 млрд гривень.
Перегляд прогнозу за статтею доходів стався за трьох ключових факторів: врахування пропозицій, наведених у Бюджетних висновках Верховної Ради України; норми закону щодо змін до Податкового кодексу України стосовно ставок акцизного податку на пальне; скоригованих макропоказників.
Видатки заплановані на рівні 2,58 трлн грн. Це на 66,8 млрд або 2,6% більше, ніж пропонувалося у документі до першого читання.
Значна частина збільшення – 38,9 млрд грн, а загалом це 272 млрд – спрямована до Мінсоцполітики на додаткову підтримку Пенсійного фонду.
Державне агентство автомобільних доріг також отримало на 4,2 млрд грн більше коштів – всього 58,9 млрд грн. Додаткові гроші направлять на фінансування програми «Розвиток мережі та утримання автомобільних доріг загального користування державного значення».
Збільшення відбулось через уточнення прогнозних показників надходжень акцизу з пального, що є джерелом формування державного дорожнього фонду.
За останні два тижні, відколи був ухвалений бюджет, чув багато критики з приводу великих сум, які зарезервовані саме на дороги. Але хочу нагадати, що цього року мережа автомобільних доріг України витримує безпрецедентне навантаження. Ними вже котрий місяць поспіль курсують вантажівки, аби забезпечити наступне: оперативну доставку допомоги військовим на фронт, виконання запланованих обсягів експорту зерна, розподіл по регіонах гуманітарних вантажів, продовольства для населення. Звісно, зараз дорожнє покриття руйнується швидше, ніж зазвичай. Якщо ми не будемо оновлювати автомагістралі, то ризикуємо у майбутньому зовсім їх втратити.
Крім пенсій та доріг, у головному фінансовому документі країни передбачені кошти у сумі 35,5 млрд грн на ліквідацію наслідків збройної агресії. Це на 16 млрд більше за суму запропоновану до першого читання. Гроші підуть на будівництво та ремонт громадських будівель, об’єктів критичної інфраструктури; забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб та осіб, які втратили житло внаслідок бойових дій; закупівлю шкільних автобусів та спеціального транспорту для закладів охорони здоров’я та комунальних підприємств.
Видатки збільшені ще за такими соціальними напрямами: на освіту (+555 млн грн); на культуру на 235 млн грн, у тому числі для забезпечення реалізації проектів Українським культурним фондом та Українським інститутом книги; для надання пільгових іпотечних кредитів внутрішньо переміщеним особам – 20 млн гривень.
До фінального голосування в проект держбюджету внесені бюджетні програми, яких не було в попередньому варіанті:
Державний фонд регіонального розвитку – 2 млрд грн. Програма Мінрегіону, фінансується за рахунок загального фонду. Кошти на неї знайшли за рахунок зменшення видатків Резервного фонду.
Відновлення пошкодженого майна та заходи із забезпечення безпеки дорожнього руху – 1,8 млрд грн. Раніше існуючу програму «Фінансове забезпечення заходів із забезпечення безпеки дорожнього руху відповідно до державних програм» доповнили додатковими коштами з дорожнього фонду та напрямами використання на відновлення пошкодженого майна.
Програма для відбудови зруйнованих або пошкоджених медзакладів – 422 млн грн. Новостворена программа МОЗу фінансується за рахунок спеціального фонду. Його планують наповнювати грантовими коштами Світового банку.
Оздоровлення дітей в Артеку та інших дитячих закладах – 296,5 млн грн. Програма Мінсоцполітики, фінансування передбачено за рахунок загального фонду держбюджету.
Субвенція на “активні парки” – 54 млн грн. Головний розпорядник – Міністерство молоді та спорту, загальний фонд. Ця програма є реалізацією ініційованого Президентом України соціального проекту «Активні парки – локації здорової України» (тренажери в парках).
Дефіцит бюджету збільшений на 16,7 млрд грн, або до 20,6% ВВП. Додатковий дефіцит планується повністю покрити за рахунок збільшення зовнішніх запозичень до загального фонду бюджету.
Як прокоментував міністр фінансів Сергій Марченко, бюджет-2023 спланований таким чином, щоб у ньому вистачило грошей на підтримку воєнних дій протягом року. Якщо війна скінчиться раніше, то частину грошей, запланованих на фінансування армії, спрямують на інші статті видатків.
Від себе додам: при формуванні бюджету держави на 2023 рік уряд виходив з об’єктивних реалій. Ми маємо не забувати, що з військовою агресією у новітній історії Україна стикається вперше. Тому не можна розраховувати, що бюджет буде таким, як завжди. Зараз не час для політичних спекуляцій та заробляння додаткових балів у свій політичний рейтинг на критиці дій влади. Ми маємо об’єднуватися, щоб вистояти та перемогти!